Strona główna Fora Najczęściej zadawane pytania Kiedy i jak realizować zyski z akcji?

Oglądasz 1 wpis (wszystkich: 2)
 • Autor
  Wpisy
 • #1627

  Dzień dobry.
  Sprawa niby oczywista, ale…
  Kiedy i jak realizować zyski z akcji?
  Jestem inwestorem z nastawieniem długoterminowym (horyzont +20 lat lub dla potomnych), a aktywnie na rynku jestem od 6 lat zawsze z jakimiś pozycjami (i gotówką 5-10% całości). Ciągłe zwiększam zaangażowanie poprzez dopłacanie do portfeli z odkładanych na bieżąco oszczędności. I teraz czy redukować daną pozycję jeśli zysk jest wysoki (dla mnie powyżej 100%), a waga w portfelu odbiega znacząco od założonej i doważać inne pozycje? Czy wyjść do gotówki i czekać na korektę lub bessę (nie wiadomo kiedy przyjdzie) i dopiero wtedy się angażować? A może inna strategia będzie bardziej odpowiednia?
  Wielokrotnie zdarzyło mi się przespać papierowy zysk i nie wiem jak tego unikać w przyszłości (ostatni mój przykład z GPW ifirma, niby mam ją w portfelu IKE i pierwsze zakupy robiłem po 5zł, ale mój zysk stopniał w ostatnim czasie o połowę i zastanawiam się czy mogłem zrobić coś inaczej).

  Zachęcam do dzielenia się swoimi historiami i wnioskami jak efektywniej budować swój portfel.

  #1638
  KrzysieK
  Uczestnik

   Unikam sprzedawania akcji które urosły bo nie chce płacić belki bez powodu – nawet jeśli jakieś akcje urosły sporo (vide NVDIA). Wagi są zachwiane ale cały czas dokładam kapitał do najtańszych pozycji więc wychodzę z założenia że kiedyś się same unormują. Ponadto, akcje chodzą zygzakiem, sprzedasz to później będziesz musiał znowu dokupić, dokupisz to będziesz musiał potem sprzedać – twój broker lubi to.

   Wyjątek robię wtedy gdy:
   1. jest korekta na aktywie które bardzo rzadko spada (czyt. okazja) a ja nie mam wolnych środków
   2. kupno było pomyłką albo istnieją jakieś spore ryzyka i przewiduję dużą zmienność na akcjach, przykład z życia to Elon Musk którego wypowiedzi chwieją kursem Tesli

   P.S. jeśli dobrze pamiętam to kiedyś to pytanie padło na live i Joker odpowiadał coś na zasadzie by trzymać akcje bodajże minimum pół roku a potem dopiero zacząć myśleć o ewentualnej realizacji zysków.

  Oglądasz 1 wpis (wszystkich: 2)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.
  Shopping Cart
  Scroll to Top