Cboe Volatility Index (VIX)
Co to jest Indeks Zmienności Cboe (VIX)? Cboe Volatility Index (VIX) jest indeksem działającym w czasie rzeczywistym, który reprezentuje oczekiwania rynku dotyczące względnej siły krótkoterminowych zmian cen indeksu S&P 500 (SPX). Ponieważ pochodzi on z cen opcji na indeks SPX z bliskimi terminami wygaśnięcia, generuje 30-dniową prognozę zmienności. Zmienność, lub jak szybko zmieniają się ceny, jest często postrzegana jako sposób pomiaru nastrojów na rynku, a w szczególności stopnia strachu wśród uczestników rynku.
Indeks jest bardziej znany pod swoim symbolem i jest często określany po prostu jako “VIX”. Został on stworzony przez Chicago Board Options Exchange (CBOE) i jest utrzymywany przez Cboe Global Markets. . Jest to ważny indeks w świecie handlu i inwestycji, ponieważ zapewnia kwantyfikowalną miarę ryzyka rynkowego i nastrojów inwestorów.
Jak mierzona jest zmienność? Zmienność może być mierzona za pomocą dwóch różnych metod. Pierwsza z nich opiera się na przeprowadzeniu obliczeń statystycznych na cenach historycznych w określonym czasie. Proces ten polega na obliczeniu różnych liczb statystycznych, takich jak średnia, wariancja i odchylenie standardowe na podstawie historycznych danych cenowych. Uzyskana w ten sposób wartość odchylenia standardowego jest miarą ryzyka lub zmienności. W programach arkuszy kalkulacyjnych, takich jak MS Excel, można je obliczyć bezpośrednio za pomocą funkcji STDEVP() zastosowanej do zakresu cen akcji. Jednakże, metoda odchylenia standardowego opiera się na wielu założeniach i może nie być dokładną miarą zmienności. Ponieważ opiera się ona na cenach z przeszłości, otrzymana wielkość nazywana jest “zmiennością zrealizowaną” lub “zmiennością historyczną (HV)”. Aby przewidzieć przyszłą zmienność na następne X miesięcy, powszechnie stosowanym podejściem jest obliczenie jej dla ostatnich X miesięcy i oczekiwanie, że ten sam wzór będzie miał miejsce.
Drugą metodą pomiaru zmienności jest wnioskowanie o jej wartości implikowanej przez ceny opcji. Opcje są instrumentami pochodnymi, których cena zależy od prawdopodobieństwa, że bieżąca cena akcji poruszy się na tyle, aby osiągnąć określony poziom (zwany ceną wykonania lub ceną realizacji). Na przykład, powiedzmy, że akcje IBM są obecnie notowane po cenie 151 USD za akcję. Istnieje opcja kupna na IBM z ceną wykonania 160 USD, która ma jeden miesiąc do wygaśnięcia. Cena takiej opcji call będzie zależeć od postrzeganego przez rynek prawdopodobieństwa ruchu kursu akcji IBM z obecnego poziomu 151 USD do poziomu powyżej ceny wykonania 160 USD w ciągu miesiąca pozostałego do wygaśnięcia. Ponieważ możliwość wystąpienia takich ruchów cenowych w danym przedziale czasowym jest reprezentowana przez współczynnik zmienności, różne metody wyceny opcji (takie jak model Blacka Scholesa) uwzględniają zmienność jako integralny parametr wejściowy. Ponieważ ceny opcji są dostępne na otwartym rynku, mogą być użyte do określenia zmienności bazowego papieru wartościowego (w tym przypadku akcji IBM). Taka zmienność, implikowana przez lub wywnioskowana z cen rynkowych, nazywana jest przyszłościową “zmiennością implikowaną (IV)”.
Chociaż żadna z tych metod nie jest idealna, ponieważ obie mają swoje wady i zalety, a także różne założenia bazowe, obie dają podobne wyniki przy obliczaniu zmienności, które mieszczą się w bliskim zakresie.
Rozszerzenie zmienności na poziom rynku W świecie inwestycji, zmienność jest wskaźnikiem tego, jak duże (lub małe) ruchy wykonuje cena akcji, indeks sektorowy lub indeks na poziomie rynku i reprezentuje, jak duże ryzyko jest związane z danym papierem wartościowym, sektorem lub rynkiem. Powyższy przykład TXN i LLY dla poszczególnych akcji może być rozszerzony na poziom sektora lub rynku. Jeśli tę samą obserwację zastosuje się do ruchów cenowych indeksu sektorowego, np. indeksu bankowego NASDAQ (BANK), który obejmuje ponad 300 akcji z sektora bankowego i usług finansowych, można ocenić zrealizowaną zmienność całego sektora bankowego. Rozszerzając to na obserwacje cen szerszego indeksu na poziomie rynku, takiego jak indeks S&P 500, można uzyskać wgląd w zmienność większego rynku. Podobne wyniki można osiągnąć poprzez wydedukowanie zmienności implikowanej z cen opcji na odpowiedni indeks.
Posiadanie standardowej ilościowej miary zmienności ułatwia porównywanie możliwych ruchów cen i ryzyka związanego z różnymi papierami wartościowymi, sektorami i rynkami.
Indeks VIX jest pierwszym benchmarkowym indeksem wprowadzonym przez Cboe w celu zmierzenia oczekiwań rynku co do przyszłej zmienności. Jako indeks przyszłościowy, jest on skonstruowany przy użyciu zmienności implikowanej dla opcji na indeks S&P 500 (SPX) i reprezentuje oczekiwania rynku dotyczące 30-dniowej przyszłej zmienności indeksu S&P 500, który jest uważany za wiodący wskaźnik szerokiego rynku akcji w USA. Wprowadzony w 1993 r. Indeks VIX jest obecnie uznanym na całym świecie miernikiem zmienności amerykańskiego rynku akcji. Jest on obliczany w czasie rzeczywistym na podstawie bieżących cen indeksu S&P 500. Obliczenia są wykonywane i wartości są przekazywane w godzinach 3:00 CT i 9:15 CT oraz między 9:30 CT i 16:15 CT. Cboe rozpoczęła rozpowszechnianie Indeksu VIX poza godzinami handlu w Stanach Zjednoczonych w kwietniu 2016 r.
Obliczanie wartości Indeksu VIX Wartości indeksu VIX są obliczane przy użyciu notowanych na Cboe standardowych opcji SPX (wygasających w trzeci piątek każdego miesiąca) oraz przy użyciu tygodniowych opcji SPX (wygasających we wszystkie pozostałe piątki). Pod uwagę brane są tylko te opcje SPX, których okres wygaśnięcia mieści się w przedziale 23 dni i 37 dni.
Chociaż formuła jest skomplikowana matematycznie, teoretycznie działa następująco. Oszacowuje ona oczekiwaną zmienność indeksu S&P 500 poprzez agregację ważonych cen wielu opcji sprzedaży i kupna SPX w szerokim zakresie cen wykonania. Wszystkie takie kwalifikujące się opcje powinny mieć ważne niezerowe ceny kupna i sprzedaży, które reprezentują postrzeganie rynku, które ceny wykonania opcji będą uderzane przez bazowe akcje w pozostałym czasie do wygaśnięcia. Szczegółowe obliczenia wraz z przykładami można znaleźć w rozdziale “Obliczanie Indeksu VIX: Step-by-Step” w dokumencie VIX whitepaper.
Ewolucja indeksu VIX Indeks VIX powstał w 1993 r. i był obliczany jako ważona miara zmienności implikowanej ośmiu opcji put i call na S&P 100 at-the-money, kiedy rynek instrumentów pochodnych miał ograniczoną aktywność i znajdował się w fazie wzrostu. W miarę dojrzewania rynku instrumentów pochodnych, dziesięć lat później, w 2003 roku, Cboe połączyło siły z Goldman Sachs i zaktualizowało metodologię, aby obliczyć VIX w inny sposób. Następnie zaczęto używać szerszego zestawu opcji opartych na szerszym indeksie S&P 500, rozszerzenie, które pozwala na dokładniejsze spojrzenie na oczekiwania inwestorów dotyczące przyszłej zmienności rynku. Następnie przyjęto metodologię, która nadal obowiązuje i jest również używana do obliczania różnych innych wariantów indeksu zmienności.
Przykład VIX w świecie rzeczywistym Wartość zmienności, strach inwestorów i wartości indeksu VIX wzrastają, gdy rynek spada. Odwrotnie jest w przypadku wzrostu rynku – wartości indeksu, strach i zmienność spadają.
Analiza porównawcza rekordów z przeszłości od 1990 r. w świecie rzeczywistym ujawnia kilka przypadków, kiedy ogólny rynek, reprezentowany przez indeks S&P 500 (pomarańczowy wykres), gwałtownie wzrósł, co doprowadziło do spadku wartości indeksu VIX (niebieski wykres) w tym samym czasie i odwrotnie.
Należy również zauważyć, że ruch VIX jest znacznie większy niż ten obserwowany w indeksie. Na przykład, kiedy S&P 500 spadł o około 15% pomiędzy 1 sierpnia 2008 a 1 października 2008, odpowiadający mu wzrost VIX wyniósł prawie 260%.
W wartościach bezwzględnych, wartości VIX większe niż 30 są zazwyczaj związane z dużą zmiennością wynikającą ze zwiększonej niepewności, ryzyka i strachu inwestorów. Wartości VIX poniżej 20 generalnie odpowiadają stabilnym, bezstresowym okresom na rynkach.
Jak handlować VIX Indeks VIX utorował drogę do wykorzystania zmienności jako zbywalnego aktywa, chociaż poprzez produkty pochodne. W marcu 2004 r. firma Cboe wprowadziła na rynek pierwszy kontrakt terminowy oparty na indeksie VIX, a następnie w lutym 2006 r. – opcje na indeks VIX.1 Takie instrumenty powiązane z indeksem VIX pozwalają na czystą ekspozycję na zmienność i stworzyły nową klasę aktywów. Aktywni inwestorzy, duzi inwestorzy instytucjonalni i zarządzający funduszami hedgingowymi wykorzystują papiery wartościowe powiązane z indeksem VIX do dywersyfikacji portfela, ponieważ dane historyczne wskazują na silną ujemną korelację zmienności z zyskami z rynku akcji – to znaczy, że gdy zyski z akcji spadają, zmienność rośnie i odwrotnie.
Poza standardowym indeksem VIX, Cboe oferuje również kilka innych wariantów do pomiaru zmienności szerokiego rynku. Inne podobne indeksy obejmują Cboe ShortTerm Volatility Index (VXSTSM) – który odzwierciedla 9-dniową oczekiwaną zmienność indeksu S&P 500, Cboe S&P 500 3-Month Volatility Index (VXVSM) oraz Cboe S&P 500 6-Month Volatility Index (VXMTSM). Produkty oparte na innych indeksach rynkowych obejmują Nasdaq-100 Volatility Index (VXNSM), Cboe DJIA Volatility Index (VXDSM) oraz Cboe Russell 2000 Volatility Index (RVXSM).1 Opcje i kontrakty futures oparte na RVXSM są dostępne w obrocie odpowiednio na platformach Cboe i CFE.
Jak wszystkie indeksy, nie można kupić VIX bezpośrednio. Zamiast tego inwestorzy mogą zająć pozycję w VIX poprzez kontrakty futures lub opcje, lub poprzez oparte na VIX produkty typu ETP (exchange-traded products). Na przykład ProShares VIX Short-Term Futures ETF (VIXY), iPath Series B S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN (VXXB) i VelocityShares Daily Long VIX Short-Term ETN (VIIX) to wiele takich ofert, które śledzą określony indeks VIX i zajmują pozycje w powiązanych z nim kontraktach futures.
Aktywni traderzy, którzy stosują własne strategie handlowe, jak również zaawansowane algorytmy, wykorzystują wartości VIX do wyceny instrumentów pochodnych, które są oparte na akcjach o wysokim współczynniku beta. Beta określa, jak bardzo może zmienić się cena konkretnej akcji w odniesieniu do ruchu szerszego indeksu rynkowego. Na przykład, akcja posiadająca betę +1.5 wskazuje, że jest teoretycznie o 50% bardziej zmienna niż rynek. Handlowcy dokonujący zakładów poprzez opcje na takie akcje o wysokim współczynniku beta wykorzystują wartości zmienności VIX w odpowiedniej proporcji, aby prawidłowo wycenić swoje transakcje opcyjne.