Dlaczego wieszcze apokalipsy się mylą?

Media często mówią nam, że świat jest zbyt przerażający, wiadomości są zbyt pesymistyczne, a na świecie jest zbyt wiele negatywnych czynników, aby akcje mogły rosnąć. W rzeczywistości, która zawsze obciążona jest mniejszym lub większym ryzykiem, akcje rosną pomimo tych wyzwań, przed którymi stoją. Mimo takiej oczywistości, inwestorzy ciągle mogą myśleć, że chociaż poprzednie zapowiedzi strasznych czasów nie sprawdziły się, to tym razem będzie inaczej.

Zakładamy, że jakaś część z nich sądzi, że obecne czasy są wyjątkiem, a współczesny świat stał się bardziej niestabilny niż kiedykolwiek. Jako przykłady podaje się m.in. wzmożone napięcia geopolityczne, które są obecne na całym świecie. Konflikt polityczny jest wszędzie, gdzie tylko spojrzysz. Zadajmy sobie jednak pytanie: Czy polityka rzeczywiście jest obecnie bardziej kontrowersyjna niż 10, 20, 100 lat temu? Polityczna retoryka zawsze była gorąca – każdy, kto mówi, że teraz jesteśmy bardziej podzieleni niż w przeszłości, może po prostu nie uważał na lekcjach historii. Walka polityczna toczy się nieustannie w każdym zakątku świata. Podobnie jest z katastrofami naturalnymi, które według niektórych ekspertów zwiastować mają wielki krach gospodarczy. Czy nie zapominamy jednak o tym, że świat doświadczający klęsk żywiołowych oraz kontrowersji ze strony polityków to żadna nowość?

Dlaczego inwestorzy mieliby przejmować się częstotliwością występowania klęsk żywiołowych lub tym, czy napięcia polityczne są większe niż zwykle? Niestety, ludzką naturą jest wyolbrzymianie niektórych bieżących wydarzeń i błędne zapamiętywanie wydarzeń z przeszłości. Poza tym, czy naprawdę wierzysz, że globalna polityka jest teraz bardziej napięta niż kiedykolwiek? Co z zimną wojną? Co z Kubańskim Kryzysem Rakietowym? Co z zadłużeniem USA, które w następstwie II wojny światowej wynosił ponad 100% PKB? Co z USA, które najwyraźniej ma się całkiem dobrze, a przechodziło przez okresy racjonowania żywności i gazu, szoki naftowe, strajki, recesje, zamieszki, hiperinflację, deflację, skandale księgowe i impeachmenty? Przykładów można podawać multum, począwszy od przejściowych problemów gospodarczych kończąc na katastrofach na wielką skalę takich jak wybuch w Czarnobylu.

Świat może być dość przerażającym miejscem, gdzie wszelkiego rodzaju zawirowania są na porządku dziennym, a nawet mimo tego, w niestabilnych czasach rynki kapitałowe pozostają odporne. Niezależnie od wszystkiego akcje ogólnie wzrosły. Żaden amerykański lub globalny rynek niedźwiedzia nie został nigdy zapoczątkowany przez klęskę żywiołową. Nawet napięcia geopolityczne (poza początkiem II wojny światowej w Europie) nie miały długotrwałego negatywnego wpływu na akcje. Jeżeli uważasz, że lepiej jest poczekać, aż świat się uspokoi, zanim zaczniesz inwestować, możesz się przeliczyć. Prawda jest taka, że jeśli będziesz unikać inwestowania w latach zawirowań, możesz przegapić krytyczne lata wzrostu. Weźmy pod uwagę, że akcje zwyżkowały w 73% wszystkich lat kalendarzowych – w tym tych pozornie “zbyt burzliwych” latach.

Jeżeli ktoś wątpi w moc rynków kapitałowych, powinien rozważyć kilka historycznych przykłady zanim zacznie ogłaszać “super kryzys” czy “wielki krach”.

W 1939 roku Niemcy i Włochy podpisały pakt wojskowy, Polska została zaatakowana i rozpoczęła się II wojna światowa. Jak zachował się rynek w tym roku? -0.41%.

W następnym roku, 1940, Francja została zaatakowana przez Hitlera, a na domiar złego odbyła się Bitwa o Anglię. Jakie były zwroty w tym roku? -9.7% (ciężko nazwać to super kryzysem).

W 1961 roku wzniesiono mur berliński, Zielone Berety wysłano do Wietnamu, a inwazja w Zatoce Świń nie powiodła się. W tym samym roku stopa zwrotu z rynku akcji wyniosła 26,89%.

W następnym roku doszło do kubańskiego kryzysu rakietowego, embarga na Kubę i konfliktu granicznego między Chinami a Indiami. Zyski z akcji wyniosły -8,7%, co ponownie, trudno uznać za super kryzys. W 1963 roku zamordowano prezydenta Kennedy’ego i obalono rząd Wietnamu Południowego. Zwroty z rynku akcji wyniosły w tym roku 22,8%.

Jak to się dzieje, że akcje wciąż rosną w obliczu chaosu i globalnych tragedii?

Rzeczywistość pokazuje, że rzeczy które nas przerażają stają się dobrze znane i tym samym są bardzo szybko wyceniane przez rynek. Wydarzenia powszechnie znane tracą swoją siłę sprawczą. Nie znaczy to, że akcje nie podlegają dzikim wahaniom w krótkim czasie. Z pewnością mogą i często to robią, ale motyw profitowy jest pozytywną i silniejszą niż pesymizm siłą. Leży ona u podstaw kapitalizmu i sukcesu wolnych, kapitalistycznych narodów. Wyzwania i przeszkody jak chociażby te wymienione wyżej, nie wyczerpują motywu profitowego. Wyzwania i dążenie do innowacji nawet mogą pomóc, ponieważ ludzie podejmują czasami ogromne ryzyko w pogoni za przyszłymi zyskami. Rynki kapitałowe są odporne, ponieważ ludzkość jest odporna.

Shopping Cart
Scroll to Top